jak powiedzieć rodzicom o ciąży

Ciąża u nastolatek to wydarzenie raczej niecodzienne, chociaż zdarza się coraz częściej. Praktycznie w każdej szkole średniej jest jakaś ciężarna dziewczyna. Losy każdej z nich zapewne potoczyły się inaczej. Wszystko będzie zależało od tego jakie wsparcie otrzyma od bliskich i od chłopaka – ojca dziecka. Dużo też zależy od podejścia samej szkoły. Dzisiaj raczej nie ma już problemu z tym, aby nastolatka skończyła daną szkołę, nie praktykuje się już usuwania ciężarnych ze szkoły. Dużym problemem jest również poinformowanie bliskich o ciąży dziewczyny. Jak powiedzieć rodzicom o ciąży?

Jak powiedzieć rodzicom o ciąży?

jak powiedzieć rodzicom o ciążyNajlepiej jak najprościej i jak najszybciej. Od rodziców zależy naprawdę wiele. Wszystko zależy od tego jakie poglądy reprezentują rodzice. Niektórzy bezwarunkowo pokochają wnuka lub wnuczka jeszcze w łonie córki. Inni stanowczo powiedzą, że dziewczyna nie może oczekiwać od nich żadnej pomocy i najlepiej gdyby zrobiła aborcję za granicą. Podejścia są bardzo różne. W praktyce rodzice mogą zrobić co zechcą i nie można zmusić ich do opieki nad wnukiem lub wnuczką, na drodze prawnej. Dziewczyna może oczekiwać alimentów tylko i wyłącznie wtedy, kiedy dalej się uczy. Pojawia się dylemat, kto powinien przeprowadzić rozmowę z rodzicami – czy tylko dziewczyna czy dziewczyna razem z chłopakiem.

Rozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się, aby dziewczyna sama przyprowadziła taką rozmowę, ponieważ to ona najlepiej zna swoich rodziców. Ona doskonale wie, czego może się po nich spodziewać. Większość rodziców po pierwszym szoku spokojnie przyjmuje taką wiadomość i aż do końca ciąży wspiera dziewczynę. Po porodzie zazwyczaj również rodzice pomagają w opiece nad noworodkiem. Jeżeli dziewczyna decyduje się donosić ciążę i urodzić dziecko musi jednak być gotowa na macierzyństwo. Po urodzeniu dziecka nic nie będzie już tak jak wcześniej. Wszystko się zmieni. Przede wszystkim młoda kobieta będzie musiała przejąć odpowiedzialność zarówno za swoje życie jak i za dziecko. A dorosłe życie wcale nie jest łatwe i przyjemne, bywa też trudne.

Jak uroczyście oświadczyć o ciąży?

Powyższa sytuacja jest przypadek dosyć skrajnym i z pewnością przez nikogo nieoczekiwanym. Na dodatek rodzice przyszłego dziecka sami są jeszcze dziećmi, dlatego też tak trudno jest im powiedzieć o tym rodzicom. Dodajmy jeszcze, że przecież rodzicielstwo w tak młodym wieku jest sytuacją o dość patologicznym charakterze. Jednak oznajmienie o ciąży nie jest prostą sprawą nawet kiedy przyszli rodzice są już ludźmi dojrzałymi i o dziecko się od jakiegoś czasu starali. Wówczas bowiem stawiają sobie pytanie: jak odpowiednio uroczyście oznajmić swoim rodzicom i reszcie rodziny o tym, że na świat przyjdzie długo wyczekiwany potomek. Jak więc tego dokonać, aby zachować podniosłość chwili i wagę przekazywanej informacji?

Oczywiście nie możemy tak ważnej informacji oznajmić w zwykłej rozmowie. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się zorganizowanie uroczystej kolacji i zaproszenie najbliższej rodziny. Wówczas najlepiej poprosić o chwile uwagi i powiedzieć o tym, że spodziewacie się potomka. Oczywiście warto również wznieść toast za zdrowie dziecka i podziękować rodzicom za wsparcie. Wydaje się, że to idealna forma w jakiej można poinformować najbliższych o tym, że na świat przyjdzie nowy członek rodziny. Dzięki temu wszyscy, którzy mieli się o tym dowiedzieć, zostaną poinformowani w jednym miejscu i o jednym czasie. Nie będzie trzeba w tym celu obdzwaniać całej rodziny. Warto więć poważnie pomyśleć nad taką formą poinformowania rodziców o ciąży.

Jak przygotować się na narodziny dziecka?

jak powiedzieć rodzicom o ciążyKiedy już rodzina zostanie poinformowana o tym, że spodziewacie się potomka, pozostaje wam już tylko odpowiednie przygotowanie się na nowy rozdział w waszym życiu. Jak się do tego zabrać? Przede wszystkim warto abyście odpowiednio przygotowali pokoik dla dziecka. Tutaj powinno się znaleźć łóżeczko, oraz podstawowy zestaw mebli. Przede wszystkim przyda się chociaż niewielka komoda i szafa, w dużej mierze na garderobę dziecka, oraz na jego zabawki. Warto również zadbać o różnego rodzaju akcesoria do pokoiku jak choćby baldachim nad łóżeczkiem. Oczywiście musicie również zakupić zestaw ubranek dla dziecka, a także zabawki. Nie zapomnijcie również o odpowiednio dużym zapasie pieluch. Warto również zawczasu podjąć decyzje kto z rodziców zajmie się wychowanie dziecka, a kto weźmie na swoje barki utrzymanie rodziny. Słowem – musicie zadecydować, czy skorzystacie z urlopu macierzyńskiego, czy też z tacierzyńskiego. Ten drugi rodzaj urlopu jest obecnie co raz bardziej popularny. Ojcowie co raz chętniej decydują się na opiekę nad dzieckiem. To swego rodzaju niemalże rewolucja w podstawowym schemacie rodziny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here