Farbowanie włosów z jasnego blondu na ciemny blond pozornie wydaje się prostszym zadaniem niż proces ich rozjaśniania. Jednak każda ingerencja w naturalny kolor lub kolor uzyskany wcześniej za pomocą farby wymaga ostrożności oraz głębszego rozeznania w procesie koloryzacji. Dzięki temu uda się uniknąć nieprzyjemnego zaskoczenia oraz przede wszystkim zniszczenia naturalnej budowy włosa.
Farbowanie włosów z jasnego blondu na ciemny blond – Podstawowe zasady
Gdy decydujemy się na farbowanie włosów z jasnego blondu na ciemny blond powinniśmy wpierw dowiedzieć się kilku podstawowych informacji na temat przyciemniania włosów za pomocą pigmentacji. Najprościej mówiąc, za pomocą pigmentacji barwnik wprowadzany jest w głąb włosa. Nie jest to zabieg inwazyjny, jednak nie należy go stosować na włosach bardzo zniszczonych, łamliwych i przesuszonych. W efekcie zabiegu pigmentacji uzyskujemy trwały, jednolity i nasycony kolor, który jest odporny na wypłukiwanie.
Jakich farb powinno się użyć do zmiany koloru włosów?
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, aby obydwie farby zostały kupione od tego samego producenta, niezależnie od tego czy korzystamy z produktów drogeryjnych czy profesjonalnych. Oczywiście farby profesjonalne zapewnią najbardziej przewidywalny kolor, jednak na rynku można znaleźć tańsze zamienniki drogeryjne, które również zadowolą gusta klientek. Samo farbowanie, poza pigmentacją obejmuje również proces koloryzacji – dlatego należy pamiętać, aby do obydwu tych zabiegów zostały użyte produkty o tym samym poziomie jasności – który określany jest na opakowaniach za pomocą pierwszej liczby przed kropką (przykładowe poprawne połączenie to 8.0 i 8.31).
Przed przystąpieniem do farbowania włosów należy zapoznać się z odcieniami wybranego koloru oraz oznaczeniami na opakowaniach farb. Istotne jest to, że liczby znajdujące się po przecinku określają odcień danego koloru. W zależności od typu urody, karnacji czy też upodobań, powinno się odpowiednio dobierać odcienie ciepłe, zimne lub neutralne. Naturalny odcień zawsze po przecinku będzie oznaczony cyfrą 0, popielaty – 1, opalizujący – 2, wszelkie beże – 3, 13 lub 31, miedziany – 4, mahoniowy – 5, a czerwony – 6. Osoby preferujące ciepłe odcienie blondu powinny celować w refleksy miedziane i czerwone. Z kolei te, które wolą zimny odcień powinny szukać farb popielatych i opalizujących. Najbezpieczniejszą opcją, gdy nie wiemy jaki odcień pasuje do naszej urody, będzie wybór farb o odcieniach neutralnych lub beżowych.
Nie wolno przesadzać!
Aby utrzymać włosy w dobrej kondycji i zadbać o ich zdrowie, należy przyciemnić je zaledwie o kilka tonów. Ważna jest również historia wcześniejszych zabiegów – powinno się je wziąć pod uwagę i dostosować zarówno do rodzaju włosów jak i dotychczasowej koloryzacji. Pamiętajmy również o naturalnej strukturze włosa, jej predyspozycjach i ewentualnych alergenach, które mogą wywołać niepożądaną reakcję. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, na pewno uda się przeprowadzić pigmentację i koloryzację bez szkody dla fryzury.
Kiedyś często farbowałam włosy.. Teraz troche tego żałuje…
Dlaczego? Aż tak się osłabiły?
Bardzo fajne kolorki do wyboru ma cameleo omega, na pewno każdy dobierze jakiś dla siebie, ja tam znalazłam swój wymarzony rudy 🙂