Muszka to wciąż bardzo modny i elegancki dodatek zarówno w męskiej, jak i w damskiej garderobie. Męska muszka, jaką znamy dzisiaj, wyewoluowała z chusty, którą modni panowie wiązali pod szyją do mniej więcej dziewiętnastego wieku. Trójkątna chusta z czasem zmniejszała się i zmieniała kształt, aż zaczęła przypominać znane nam współcześnie muszki, których forma wyklarowała się ok. 1870 roku. Od tamtej pory pozostaje niezmienna. Nie wszyscy panowie jednak obecnie wiedzą jak zawiązać muchę prawidłowo?
Jak wybrać odpowiednią muchę?
Pomimo elegancji i niewątpliwego uroku jest ona mniej popularna od krawata. Głównie dlatego, że jeszcze mniej wtajemniczonych opanowało trudną sztukę właściwego wiązania muszki. Dzisiaj najczęściej kwestia jak zawiązać muchę nie jest już taka problematyczna, gdyż w wielu znanych kolekcjach muchy są zazwyczaj umieszczone na wygodnej gumce oraz wiązane na stałe. Można je założyć na bardzo oficjalne okazje, zazwyczaj wraz z frakiem lub smokingiem, zwykle czarne lub białe gdy w grę wchodzą wieczorowe wyjścia. Współcześnie można napotkać również muchy w różnych kolorach – takie jak czerwone w dniu ślubu u panów młodych lub wzorzyste i awangardowe w stylizacjach z rozpinanymi swetrami lub do samej koszuli, najczęściej bardziej w celach humorystycznych i zabawy formą. Również w modzie damskiej da się napotkać ten element, gdzie występuje on w jeszcze większej dowolności niż w modzie męskiej.
Jak zawiązać muchę?
Jednak jeśli zależy nam na elegancji, należy pamiętać, że według klasycznych modowych zasad muchy na gumce nie są stosowne i będą tu uchybieniem. Dlatego dobrze jest jednak opanować zasady klasycznego wiązania muchy. Są one dobre dla wstążek o tzw. talkowanych końcach – czyli inaczej zwężanych. Bardzo ważne jest, aby odpowiednio dopasować rozmiar muszki do szerokości szyi. Jak zawiązać taką muszkę? Poprzez skrzyżowanie końców muchy tak, aby odrobinę dłuższy koniec lewy mógł przeciąć koniec prawy – najlepszym będzie tutaj miejsce zwężenia ponad owalnym łukiem. Ważne jest, aby przełożyć lewy koniec muszki nad prawym, a nie odwrotnie, gdyż w przeciwnym razie może się nie udać.