Agat w biżuterii – sam lub w towarzystwie

0
1643

Agat – biżuteryjna szara eminencja. Dosłownie i w przenośni. Jego wyjątkowość polega na tym, że niepozorna, bura kolorystyka jego naturalnej postaci sprawia, że obok diamentu jest najmniej barwnym materiałem. Jednocześnie wykazuje cechy wielowarstwowe co wpływa na jego plastyczność, a zatem stanowi idealne tworzywo do obróbki mechanicznej i rzeźbienia. Agat ma bardzo długą tradycję i historię. Od tysięcy lat używany jest jako podstawowy budulec w wykonywaniu elementów dekoracyjnych i biżuteryjnych. Bez wątpienia jest ulubionym kamieniem półszlachetnym w pracy jubilerów.

Obróbka agatu

Naturalną postacią agatu jest szara, wielowarstwowa powłoka, która pozornie wydaje się być nieatrakcyjna. Poddana jednak barwieniu i obróbce mechanicznej udowadnia, że piękno wychodzi ze środka. Agat w biżuterii jest znany i lubiany. Nieraz spotykane koraliki, charakteryzujące się przejściami kolorystycznymi na powłokach to właśnie agat. Otrzymane metodą barwienia odcienie zieleni, błękitu lub żółci charakteryzują się nieregularnymi kolorami. Sam proces obróbki mechanicznej nie jest łatwy, ponieważ agat wykazuje dużą twardość, dlatego konieczne jest użycie specjalistycznych narzędzi, w tym pilarki z tarczą diamentową. Finalny efekt jest jednak zawsze zachwycający.

Symbolika agatu

Jak większość kamieni szlachetnych i półszlachetnych, tak agat posiada właściwości, z których ludzie lubią czerpać energię. Należą do nich przede wszystkim symbolika równowagi i harmonii, dlatego osoby, które poszukują duchowego spokoju, są roztargnione, oraz dręczą ich niepokojące myśli lub pytania, powinny zakładać biżuterię, wykonaną z agatu. Według ludowych wierzeń kamień wykazuje także właściwości wspierające koncentrację, oraz dodające pewności siebie. Nie jest udowodnione, że założenie agatu wzbudza w użytkowniku cechy przywódcze lub usprawnia pracę umysłu, ale warto go założyć by móc się samodzielnie przekonać o zasadności ludowych twierdzeń.

Rodzaje agatu

Ze względu na rodzaj wzoru i struktury kamienia, agat można podzielić na kilka odmian:

– agat kamień oczkowy – jest popularną odmianą kamienia, używaną do wyrobów jubilerskich, charakteryzującą się kolistymi, pierścieniowymi kształtami. Koralik wykonany z tej odmiany agatu wyróżnia się imitacją oka za środku kuli;

– agat kamień wstęgowy – wersja przekroju charakteryzuje się owalnym, przypominającym migdał kształtem wewnątrz którego przebiegają poprzeczne pasy, imitujące wstęgi;

– agat kamień ognisty – sama nazwa mówi wiele o jego przekroju i właściwościach. Wygląd jego postaci przypomina lawę, a barwy załamują się na wrostkach;

– agat kamień mszysty – jest transparenty, a w jego wnętrzu tworzy się ciemnozielona gąbka, imitująca leśny mech;

– agat kamień dendrytowy – może być przezroczysty lub miały, z zaznaczonymi dendrytami przechodzącymi w kolor niebieski.

Agat, który nie boi się towarzystwa

Agat lubi się z wieloma innymi kruszcami jubilerskimi. W zależności od jego otrzymanej drogą barwienia kolorystyki, pięknie komponuje się ze srebrem lub złotem, tworząc bardzo oryginalne i niezwykle eleganckie połączenie. Wykorzystanie agatu do biżuterii jest celowe, ponieważ wspólny efekt, łączenia niezależnych od siebie materiałów, wpisuje się w aktualną modę jubilerską. Takie zestawy pasują na wiele okoliczności, ponieważ prezentują się bardzo ekskluzywnie i podkreślają naturalne, kobiece piękno. Błękitny agat od lat utożsamiany jest z niebieskookimi blondynkami, zaś czerwony lub brunatny z właścicielkami ciemnej karnacji.

Koraliki z agatu – ponadczasowa moda, która bawi kolorem

Sklep manzuko.com, który zdaje sobie sprawę z popularności kamienia, oferuje koraliki z agatu, które dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych. Dzięki łatwemu nawlekaniu tych szlachetnych perełek na nić, można osiągnąć bardzo gustowny gadżet w postaci bransoletki, koralów lub kolczyków. Szczególną popularnością cieszą się bransoletki, które chętnie zestawiane są po kilka na jednej ręce, w różnych kombinacjach kolorystycznych. Żywe, radosne odcienie napawają właścicielkę optymizmem, oraz ubarwiają jej codzienną stylizację.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here