Jakie drzwi balkonowe kupić?

W nowoczesnym domu jednorodzinnym nie może zabraknąć drzwi balkonowych. Coraz więcej natomiast powstaje takich budynków, w których można zauważyć kilka różnych typów drzwi balkonowych. To, jak dużo się ich znajdzie i w jakim rodzaju, zależy głównie od wymagań inwestora, a także od zastosowania. Najpopularniejsze rodzaje drzwi balkonowych, to: jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe ze słupkiem stałym, bądź ruchomym, uchylno-przesuwne, unoszono-przesuwne i harmonijkowe (składane). W tym artykule przedstawiono zalety i wady poszczególnych rodzajów.

Drzwi balkonowe jednoskrzydłowe

Są bardzo popularne i jest to najczęściej stosowane rozwiązanie. Drzwi te są proste w obsłudze, łatwo się je montuje, nie są drogie, a przy tym cechują się wysoką wartość użytkową. Drzwi te są wodoszczelne i chronią przed przenikaniem powietrza. Jeśli tylko wybierze się właściwe szyby, można uzyskać odporność na włamanie o klasie RC2 lub wyższej. Drzwi te wyróżniają się też dobrą wartością współczynnika przenikania ciepła.

Wadą jest ograniczenie wymiarowe – drzwi są dostępne w szerokości 865 mm, co wymusza wymiar ościeżnic na poziomie nieco powyżej 70 mm. Jest to niewystarczająca szerokość, gdybyśmy chcieli na przykład przenieść meble. Drzwi jednoskrzydłowe to tak naprawdę okna jednoskrzydłowe o znacznej wysokości. Drzwi jednoskrzydłowe PVC-U powinny mieć wymiar, który nie przekracza S = 900 mm i H = 2300 mm.

Drzwi balkonowe dwuskrzydłowe

Drzwi dwuskrzydłowych ze słupkiem stałym się zwyczajnie w praktyce nie spotyka. Wynika to z ograniczeń użytkowych związanych ze stałą pozycją słupka w takich drzwiach. Zatem jedynym plusem jest to, że każde skrzydło można otwierać oddzielnie.

Natomiast takiego problemu nie ma w przypadku drzwi dwuskrzydłowych ze słupkiem ruchomym. W takim przypadku słupek otwiera się i zamyka razem ze skrzydłem, z którym jest połączony. Otwierając obydwa skrzydła, ma się wolną przestrzeń, która pozwala zarówno swobodnie przejść, jak i przenieść większe przedmioty. Najlepszy wymiar takich drzwi z PVC-U nie powinien być większy niż S = 1800 mm i H = 2300 mm.

Do wad drzwi dwuskrzydłowych z ruchomym słupkiem należy zaliczyć delikatność takiej konstrukcji. Drzwi te są podatne na odkształcenia pod wpływem temperatury. By uniknąć takiej sytuacji, należy wybierać drzwi, które nie mają zbyt dużych wymiarów. Przydatne są również wzmocnienia, a także odpowiednia ochrona przed nagrzewaniem się. Pomocny w tym przypadku jest też właściwy montaż, a także przydaje się podparcie progu na całej szerokości.

Drzwi balkonowe uchylno-przesuwne

Drzwi te są wykonane z typowych kształtowników okiennych. Wyróżniają się innym sposobem otwierania. Ruch skrzydła jest równoległy do płaszczyzny okien, dlatego też zajmują one mniej miejsca we wnętrzach. Do plusów należy też zaliczyć wymiary. Wysokość może być H = 2300 mm, natomiast szerokość może być większa i wynosić nawet S = 4000 mm, jeśli tylko właściwie uda się podzielić konstrukcję trzykwaterową.

Ze względu na zastosowane elementy niezbędne do wprowadzenia przesuwnego ruchu skrzydeł, montaż wymaga dużej precyzji. Poza tym, by takie drzwi można było komfortowo użytkować, wymagają podparcia na całej szerokości, a także dolnej szyny jezdnej na długości. Do wad można było do niedawna zaliczyć też próg, który miał wysokość taką jak szerokość całkowita kształtownika ramy, jednak od roku 2018 są dostępne drzwi z innymi rozwiązaniami w kwestii progów.

Drzwi balkonowe unoszono-przesuwne

Drzwi te cieszą się olbrzymią popularnością na przestrzeni ostatnich kilku lat. Wpisują się bowiem idealnie w trend związany z dużymi powierzchniami przeszklonymi w drzwiach i oknach. Poza tym próg można wpuścić w podłoże, dzięki czemu drzwi te są bardziej funkcjonalne od jedno-, dwuskrzydłowych i od uchylno-przesuwnych.

Minusem jest to, że drzwi te nie zaliczają się do najtańszych. Optymalna wysokość tych drzwi powinna wynieść H = 2300 – 2400 [mm], a szerokość nie powinna być większa niż S = 6000 mm.

Drzwi balkonowe składane – harmonijkowe

Zaletą takiej konstrukcji jest to, że może być ona zarówno drewniana, jak i z PVC-U, czy z aluminium. Drzwi te należą do ekskluzywnych produktów, dlatego też nie są tanie. Montuje się je raczej rzadko, gdyż najczęściej taka konstrukcja sprawdza się w mniej ostrym klimacie.

Zobacz jakie drzwi balkonowe wybrać >>

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here