Czy warto zapisać dziecko na półkolonie?

O półkoloniach dla dzieci słyszał niemal każdy rodzic. Wielu z nich wciąż ma jednak wiele wątpliwości, czy warto skorzystać z takiej oferty podczas np. wakacji lub ferii. Najlepiej więc przeczytać, na czym ta opcja polega i jakie ma zalety.

Czym są półkolonie?

Półkolonie to praktykowana od dziesiątek lat forma spędzania wolnego czas przez dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Polega ona na uczestnictwie w specjalnie zorganizowanych zajęciach niedaleko miejsca zamieszkania. Są one zbliżone do tych, które mają miejsce na tradycyjnych, pełnych koloniach, z tą różnicą, że nie wchodzi tu w grę nocleg. Dziecko wychodzi więc z domu rano i wraca wieczorem. W międzyczasie ma zapewnioną opiekę, posiłki i atrakcje.

Kto organizuje półkolonie dla dzieci? Tu wariantów jest wiele. Czasem są to placówki edukacyjne, domy kultury, a nawet parafie. Nie brak też prywatnych firm, które oferują tego rodzaju usługi. W zależności od organizatora, lokalizacji czy programu, różny może być koszt półkolonii dla dzieci. Często można liczyć także na dofinansowanie na ten cel.

Półkolonie – zalety

Atutów spędzania wakacji na półkoloniach jest dość sporo. Przede wszystkim to doskonałe rozwiązanie dla rodziców, którzy muszą pracować i nie są w stanie przez całe 2 miesiące osobiście zapewniać opieki własnym pociechom. Ważne jest również to, że dziecko nie będzie się nudziło ani nie przesiedzi pięknych, słonecznych dni w czterech ścianach, przed ekranem laptopa czy telewizora.

Dodatkowo jest to dobra metoda sprawdzenia, jak maluch radzi sobie przez cały dzień w innym otoczeniu. Często na samodzielny wyjazd jest jeszcze za wcześnie, gdyż istnieje obawa, że młody człowiek będzie tęsknił lub nie poradzi sobie. Półkolonie dla dzieci to forma pośrednia – kilkulatek spędza wakacje w grupie pod opieką innych dorosłych, ale popołudniu lub wieczorem wraca do rodziców.

Czy warto?

Jak widać, półkolonie dla dzieci mają wiele zalet. Bez wątpienia warto spróbować – mnóstwo maluchów i ich rodziców chwali sobie tę formę spędzenia wakacji czy ferii. Koszt nie jest duży w porównaniu z wyjazdem na obóz, rodzic nie martwi się tak bardzo o swojego kilkulatka, a dziecko z kolei ma szansę odwiedzić wiele ciekawych miejsc i skorzystać z atrakcji, z którymi nie ma na co dzień do czynienia.

Wybierając półkolonie dla dziecka warto sprawdzić program takiego przedsięwzięcia. Oferta jest dziś na tyle szeroka, że można – zwłaszcza w większych miastach – znaleźć opcję, która odpowiada dziecku pod kątem jego pasji czy zainteresowań.

Artykuł przygotowany we współpracy z Uniwersytetem Rozwoju

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here