Na czym polega fenomen teatru elżbietańskiego

Czym różni się teatr elżbietański od innych? Czym w ogóle jest i dlaczego cieszy się takim zainteresowaniem? Gdzie możesz znaleźć takie miejsce? Właśnie na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.

Teatr elżbietański – co to takiego?

Jego powstanie datuje się na 1576 rok. Znacząco wpłynął na rozwój teatru takiego, jakim znamy go dzisiaj. Zreformował sztukę od podstaw, a jego głównym przedstawicielem był Szekspir. Dopiero w teatrze elżbietańskim scena została otoczona z trzech stron przez widzów, a aktorzy mogli zwracać się bezpośrednio do publiczności. Inne cechy charakterystyczne dla tego typu teatru to:

  • łączenie komizmu i tragizmu,
  • w sztukach mogą występować wątki fantastyczne,
  • postacie to często zwykli ludzie, a nie wybitne jednostki,
  • występowanie scen zbiorowych,
  • podział na akty oraz sceny,
  • brak zasady decorum – czyli jedności formy oraz treści,
  • brak zasady trzech jedności – czasu, miejsca oraz akcji.

Przedstawione powyżej cechy były niedopuszczalne w teatrze antycznym – można powiedzieć, że był on jego przeciwieństwem. Właśnie dlatego teatr elżbietański wyparł ten antyczny. Jest on bardziej przystępny dla widza, który może się identyfikować z bohaterami sztuki, a dzięki temu jeszcze mocniej przeżywać rozgrywające się na scenie wydarzenia.

Gdzie można udać się do teatru elżbietańskiego?

Teatr, który oddaje atmosferę tego elżbietańskiego, z czasów Szekspira, znajdziesz w Gdańsku – to Gdański Teatr Szekspirowski. Miejsce to spełnia wszystkie kryteria obowiązujące w tego typu teatrze, a nawet więcej! Jest organizatorem corocznego Festiwalu Szekspirowskiego, podczas którego teatry z całego świata przedstawiają swoje inscenizacje szekspirowskie. Jest to niezwykłe wydarzenia i niepowtarzalna okazja, aby przyjrzeć się z bliska funkcjonowaniu teatru elżbietańskiego. Budynek, w którym ma siedzibę i w którym wystawiane są spektakle, wpisuje się w zamysł teatru elżbietańskiego – dzięki ułożeniu miejsc dla publiczności każdy widz ma idealną perspektywę, aby móc bez przeszkód obcować ze sztuką. Jeżeli chcesz na własnej skórze przekonać się, jak to wygląda, wejdź na stronę https://teatrszekspirowski.pl/ i sprawdź, kiedy są najbliższe interesujące dla Ciebie wydarzenia.

Teatr elżbietański sprawia, że możesz uczestniczyć w wydarzeniu i czerpać z niego inspirację. Dzięki temu wyjście do teatru staje się przeżyciem, które zostawia ślad i wywołuje emocje.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here