Obecnie pojawia się coraz więcej rozwiązań, których celem jest ułatwienie życia przedsiębiorcom. Jedną z takich propozycji jest Biała lista podatników VAT.
W życie weszła 1 września 2019 roku. Odtąd każdy biznes może szybko i skutecznie wyszukać i sprawdzić swoich kontrahentów. Umożliwia to specjalny wykaz. Co dokładnie możemy sprawdzić, korzystając z białej listy podatników VAT? Przede wszystkim to, czy nasz kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT. Dowiemy się również, czy kontrahentowi odmówiono wpisu do rejestru bądź czy go stamtąd wyrzucono. Taki wykaz potwierdza także numer bankowy, na który powinniśmy wpłacić pieniądze podczas biznesowych transakcji.
Specjalną listę prowadzi KAS, czyli Krajowa Administracja Skarbowa. Znajduje się ona między innymi na stronie Ministerstwa Finansów oraz w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Aby znaleźć się na liście, przedsiębiorcy nie muszą nic robić. Odpowiednie organy mają dane firm i opublikują sprawdzone dane.
Biała lista podatników VAT nie jest tak trudna w obsłudze, jak może się wydawać. Informacje wyszukujemy za pomocą NIP-u, REGON-u czy numeru rachunku bankowego. Wystarczy też nazwa firmy. Należy też wskazać konkretną datę, jaka jest nas interesuje. W ten sposób informacje będą najnowsze.
Jakie dokładnie informacje są umieszczane w rejestrach białej listy podatników VAT? Przede wszystkim nazwę firmy oraz imię i nazwisko prowadzącego go przedsiębiorcy. Jest tam również status podmiotu, numer REGON, adres siedziby, daty rejestracji czy ich odmów, a także numery kont bankowych obejmujących działalność firmy.
Biała lista podatników VAT stanowi zatem niebagatelne rozwiązanie w świecie biznesu. Pozwala dokładnie sprawdzić naszego przyszłego kontrahenta. Sprawdzając go, dowiemy się dokładnie, o wszelkich przewinach naszego partnera biznesowego. To może nas uchronić przed problemami i nieuczciwymi kontrahentami. Zdecydowanie warto zatem zapoznać się z wykazem podatników VAT i na bieżąco kontrolować swoich kontrahentów.