Laparoskopia ginekologiczna - na co powinnaś się przygotować

Zabieg laparoskopii ginekologicznej uznawany jest za bardzo mało inwazyjny, może jednak budzić pewne obawy. Bardzo często kierowane są na niego pacjentki z nierozpoznanymi przyczynami niepłodności, ale stosowany jest on w o wiele szerszym zakresie. Wyjaśnimy, jakie są wskazania do tego zabiegu, na czym on polega i jak przebiega rekonwalescencja po laparoskopii ginekologicznej.

Laparoskopia ginekologiczna – wskazania do zabiegu

Na zabieg laparoskopii ginekologicznej najczęściej kierowane są pacjentki w celu diagnostyki niepłodności lub bólów w okolicach miednicy o niezidentyfikowanym podłożu. Podczas laparoskopii lekarz ma możliwość bardzo dokładnie obejrzeć budowę i umieszczenie narządów rodnych. Dzięki temu możliwe jest między innymi wykrycie zrostów czy niedrożności jajowodów, a nawet usunięcie ich przyczyny w trakcie jednego zabiegu.

Laparoskopia ginekologiczna wykonywana jest również w celu usunięcia mięśniaków macicy, torbieli i guzków w obrębie narządów rodnych. Laparoskopię stosuje się też między innymi w celu diagnozy oraz leczenia ognisk endometriozy.

Laparoskopia ginekologiczna – na czym polega?

Zabieg laparoskopii uznawany jest za stosunkowo mało inwazyjny, zamiast otwierać całą jamę brzuszną za pomocą specjalnej rurki i niewielkiego nacięcia w miejsce zabiegu wprowadza się narzędzia oraz dwutlenek węgla. Dzięki temu możliwe jest wykonanie zabiegu przy zminimalizowaniu ilości naruszonych tkanek.

Zabieg laparoskopii jest nie tylko mało inwazyjny, ale również bardzo precyzyjny. Dzięki temu ilość powikłań po zabiegu jest bardzo niewielka, zwykle ogranicza się do niewielkich krwawień i stanów zapalnych. Ponadto czasem wprowadzane narzędzia mogą uszkodzić niektóre tkanki jamy brzusznej.

Laparoskopia ginekologiczna zalecenia po zabiegu

Mała inwazyjność zabiegu pozwala pacjentkom dość szybko powrócić do normalnej aktywności. Zwykle jedynie przez pierwszy tydzień po zabiegu konieczne jest o wiele większa ilość wypoczynku. Jednak w przypadku gdy wykonywana jest laparoskopia ginekologiczna zalecenia po zabiegu nie obejmują konieczności leżenia w łóżku. Wręcz przeciwnie, jest to niewskazane z uwagi na ryzyko zakrzepów.

Rekonwalescencja po laparoskopii ginekologicznej jest zwykle bardzo krótka, w przypadku zabiegów diagnostycznych pacjentki wracają do domu jeszcze tego samego dnia. Zabiegi chirurgiczne wymagają zaś zwykle nie więcej niż jednej nocy w szpitalu. Kolejny tydzień pacjentki powinny się oszczędzać, ale zdecydowanie nie unikać spacerów, zwłaszcza tych po domu. Przez jakiś czas należy za to unikać ćwiczeń obciążających brzuch i dźwigania ciężarów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here