Jak zrobić bibliografię?

Od samego początku naszej edukacji do samego końca mamy do czynienia z pracami pisemnymi i różnego rodzaju prezentacjami. Zarówno proste prezentacje wykonywane w podstawówce na lekcję języka polskiego, jak i praca magisterska mają kilka wspólnych cech. Nie bez powodu od tak wczesnego momentu naszego życia uczymy się przekazywać treści w sposób nie tylko zrozumiały, ale i poprawny pod wieloma względami.

Jak zrobić bibliografię?Choć często się o tym zapomina, zwłaszcza na wczesnym etapie szkolnictwa, bardzo istotne jest uwzględnienie w naszej pracy wykorzystanych źródeł, zarówno aby uniknąć oskarżenia o plagiat, jak i aby umożliwić odbiorcy weryfikację naszych danych. Niejednokrotnie zdarza się, że powołanie się na konkretne badania lub pracę wpływa w niemałym stopniu na wiarygodność i odbiór naszej pracy. Cytowanie szukającego sensacji tabloidu często podważa merytoryczność artykułu, a tym samym pozwala odbiorcy nie dać się wprowadzić w błąd. Dlatego tak ważna jest wiedza jak zrobić bibliografię tak, aby źródła leżące u podstaw naszego dzieła zostały prawidłowo podkreślone.

Jak zrobić bibliografię?

Dobrze zrobiona bibliografia musi być dokładna i rzetelna, ale zarazem przejrzysta. Warto w niej wskazać dokładny zakres dzieła, z którego korzystaliśmy, najlepiej wskazując dokładne strony, co umożliwi czytelnikowi szybkie dotarcie do meritum.

Bibliografią nazywa się również wykaz książek zgromadzonych na przykład w bibliotece (bibliografie zasobowe), a ich tworzenie opisują zasady opisów bibliograficznych. Podzielić je można według różnych kryteriów i tworzy się je w bardzo różnych celach, jednak idea pozostaje ta sama; skatalogowanie posiadanych pism i książek, celem łatwiejszego zarządzania nimi i łatwiejszego ich odnajdywania. Umiejętność tworzenia bibliografii jest bardzo pożądana, zarówno przez studentów przygotowujących się do obrony pracy, jak i przez biblioteki chcące opisać i skatalogować swoje zbiory. Umiejętne wykonanie takiego spisu nie jest wbrew pozorom wcale proste, co sprawia, że osoba je wykonująca nie może narzekać na brak zleceń.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here