jak się pisze charakterystykę

To jedna z prostszych form wypowiedzi. Obok streszczenia, opowiadania czy rozprawki jest przyjemna i miła w pisaniu. Ale jest to możliwe tylko wtedy, gdy wiemy o kim piszemy i co w takiej charakterystyce powinno się znajdować. Przedstawiamy krótko wszystkie pięć podstawowych elementów charakterystyki, za które spokojnie zaliczycie sprawdzian czy pracę klasową.

Jak się pisze charakterystykę?

jak się pisze charakterystykęZacznijmy od początku. Żeby w ogóle napisać charakterystykę musimy mieć do czynienia z jakąś postacią – realistyczną bądź fikcyjną. Generalnie, składać powinna się z trzech głównych elementów – wstępu, rozwinięcia i zakończenia. Jest to jednak podział zbyt ogólny i nie pomaga zbytnio w tworzeniu tej formy wypowiedzi. No dobrze. Jak się pisze charakterystykę?

Oczywiście od przedstawienia naszej postaci. Podajmy jej podstawowe dane, opiszmy gdzie mieszka i czym się zajmuje. Można również pokusić się o jego korzenie czy przedstawić tytuł i autora książki, w której umieszczona została dana postać. Takie przedstawienie jest równoznaczne ze wstępem. Pierwszą część mamy więc z głowy.

Rozwinięcie

Potem następuje rozwinięcie składające się z trzech części: opisu zewnętrznego postaci, opisu jego charakteru oraz opinie i zdania innych osób na temat naszego bohatera. Jest to najbardziej rozwinięta część charakterystyki i należy poświęcić jej najwięcej czasu. W pierwszym akapicie zajmujemy się aparycją postaci. Opisujemy jej postawę, wzrost, kolor oczu, włosów, sposób ubioru. Jeśli korzystamy z postaci fikcyjnej pomocne staną się same opisy w niej dotyczące rysów twarzy czy sposobu mówienia i chodzenia. Również te informacje warto umieścić w tej części charakterystyki. Potem przechodzimy do cech charakteru. Skupiamy się nie tylko na cechach charakteru bohatera czy bohaterki, ale też na jej wadach i zaletach czy sposobach traktowania innych, otaczających ją osób. Warto wspomnieć o cechach bardzo charakterystycznych, jak zainteresowania, hobby czy często używane powiedzenia. Jeśli uda nam się przedstawić ogólny światopogląd postaci, można go z powodzeniem wykorzystać w tej części. Na koniec przedstawiamy opinie innych osób o naszym bohaterze.

I wreszcie możemy przejść do zakończenia. Musi być ono zwięzłe i długością równać się z wcześniej napisanym wstępem. W zakończeniu przedstawiamy swoją własną opinię na temat postaci, za co ją cenimy, a co uważamy w niej za błędne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here