Skleroterapia

Przewlekła niewydolność żylna to powszechnie występujący problem, z którym zmaga się niemal połowa kobiet i jedna trzecia mężczyzn w Polsce. Do najbardziej charakterystycznych objawów wskazujących na występowanie schorzenia w obrębie nóg należą uczucie ciężkości, obrzęki, a przede wszystkim mało estetyczne żylaki. Zmienione chorobowo naczynia mogą jednak pojawić się też w obrębie innych partii ciała. Jedną z dostępnych metod leczenia żylaków jest skleroterapia. Na czym polega ten zabieg i kiedy go stosować? Sprawdźmy!

Skleroterapia – na czym polega zabieg?

Skleroterapia, określana również terminem obliteracji lub potocznie – ostrzykiwaniem, to jedna z najbardziej popularnych terapii leczenia schorzeń naczyń żylnych wśród małoinwazyjnych metod. Polega na wstrzyknięciu do rozszerzonego wnętrza żyły chemicznego preparatu o działaniu obkurczającym i podrażniającym. Rodzaj zastosowanego środka zależy od stopnia zaawansowania zmian. W efekcie dochodzi do wystąpienia kontrolowanego stanu zapalnego. Uszkodzone naczynie ulega stopniowemu zwłóknieniu i ostatecznie całkowitemu zamknięciu.

Skleroterapia może być łączona z innymi zabiegami w ramach jednej terapii. O pozostałych metodach leczenia żylaków przeczytasz na: http://cafepineska.pl/jakie-sa-operacyjne-metody-leczenia-zylakow-nog/.

Kiedy stosować zabieg skleroterapii?

Skleroterapia stosowana jest w leczeniu patologicznie zmienionych naczyń żylnych o różnej średnicy. Najczęściej wykorzystuje się ją w razie występowania schorzeń żylnych kończyn dolnych, choć korzysta się z niej także przy leczeniu zmian w obrębie innych partii ciała. Wskazaniem do zabiegu skleroterapii są przede wszystkim małe żylaki (średnica ok. 8 mm), owrzodzenia żylne, pajączki naczyniowe, żyły siateczkowate, żylaki pooperacyjne, głębokie i naczyniowe. Skleroterapia może być przeprowadzona u osoby w każdym wieku. Wśród przeciwskazań wykluczających znajdują się zakrzepica żył, ostra infekcja, ciąża i okres karmienia piersią, czynna choroba układowa oraz uczulenie na aplikowany środek.

Zalecenia po zabiegu skleroterapii

Po zabiegu skleroterapii zakładany jest opatrunek oraz specjalna opaska uciskowa, wspomagająca proces rekonwalescencji. Pacjent zobowiązany jest do przestrzegania zaleceń lekarskich – przez pierwszy tydzień noszenia opaski uciskowej w ciągu dnia i nocy, w dalszych etapach wyłącznie na czas dziennej aktywności. Zaleca się około 30-minutowe spacery każdego dnia i unikanie długotrwałego przebywania w jednej pozycji. Przez około miesiąc zabronione jest korzystanie z sauny, gorących kąpieli i solarium. Więcej szczegółowych informacji na temat zaleceń i przygotowania do zabiegu znajdziesz na https://www.kliniki.pl/skleroterapia-naczyn-zylnych-konczyn-dolnych/.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here