Jeżeli już od najmłodszych lat wykazujemy się umiejętnością szybkiej nauki języków, a przy tym zastanawiamy się czy w przyszłości nie zostać nauczycielem i uczyć innych, być może powinniśmy zastanawiać się nad rozwożeniem pracy jako nauczyciel języka obcego. Obecnie jest to bardzo popularny zawód, który został spopularyzowany przez zainteresowanie edukacją językową już od najmłodszych lat. Sprawdź, co należy zrobić, aby zostać nauczycielem języka obcego!
Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-nauczycielem-jezyka-obcego/
Jakie wykształcenie powinien mieć nauczyciel języka obcego?
Oczywiście, jeżeli chodzi o samo wykształcenie, to jest ono niezbędne do podjęcia pracy na takim stanowisku. Co to by był za nauczyciel, który sam nie posiadałby specjalistycznej wiedzy. Takie wykształcenie najlepiej jest zdobyć przez ukończenie językowych studiów wyższych. Oczywiście studia te muszą być adekwatne do wybranego języka, z którym będziemy w przyszłości współpracować. W przypadku angielskiego lub niemieckiego, który jest szczególnie popularny wśród młodzieży, powinniśmy Podchodzę i do studiów mieć już pewne własne podstawy językowe. Naszymi zainteresowaniami powinna być filologia, translatoryka lub lingwistyka stosowana. Jednak niektóre języki wykładane na uczelniach zaczynamy są od podstaw. Wystarczy wówczas odrobina samozaparcia. Podczas studiów poznamy dogłębną gramatykę, specjalistyczne słownictwo oraz kontekst historyczny i kulturowy danego języka. Ukończenie licencjatu, zwłaszcza na niższym szczeblu nauczania będzie wystarczający. Lecz na większe pole do popisu będziemy mieli okazję po uzyskaniu tytułu magistra. W taki sposób musimy wybrać szczebel nauczania oraz poziom zaawansowania. W typowej szkole podstawowej czy liceum tytuł magistra swobodnie wystarczy do rozpoczęcia kariery nauczyciela języka obcego.
Nauczyciel języka obcego, a uprawnienia pedagogiczne
Praca jako nauczyciel to przede wszystkim praca z dziećmi i dorastająca młodzieżą. Niezależnie, Gdzie będziemy pracować jako nauczyciel języka, musimy mieć uprawnienia pedagogiczne. Tyczy się to zarówno szkół publicznych, przedszkoli, szkół językowych lub studiów językowych. Takie uprawnienia otrzymamy jedynie na kilka sposobów. Pierwszym jest wybór odpowiedniej specjalności podczas studiów – na przykład filologia ze specjalnością nauczycielską. Uczelnie oraz podmioty organizują specjalne kursy pedagogiczne jeszcze podczas studiów. Innym pomysłem jest ukończenie studiów podyplomowych na kierunku przygotowanie pedagogiczne lub nauczanie języka obcego. Na zajęciach przedstawione nam będą zagadnienia z dziedziny psychologii dziecka oraz sposobów efektywnego nauczania. Dowiemy się również, jak radzić sobie z grupą rozrabiaków, a także jak zdobyć się na cierpliwość w takim zawodzie.
Zobacz też: http://www.apetini.pl/nauczyciel-jezyka-obcego-praca-na-etacie-czy-wlasna-dzialalnosc-gospodarcza/