Proktologia

Znamy lekarzy różnych specjalizacji, często usłyszeć można, że ktoś odbył wizytę u kardiologa, laryngologa czy ortopedy. Żalimy się na różne dysfunkcje naszego organizmu, ale jedna sfera zostaje daleko w tyle. Uważamy, że wszystko, co związane z trawieniem i wydalaniem, jest tematem tabu. Wstydzimy przyznać, jeżeli towarzyszą nam dolegliwości ze strony ostatniego odcinka przewodu pokarmowego, dlatego tak często odwlekamy wizytę u lekarza. Należy pamiętać, że dbanie o zdrowie układu pokarmowego i wydalniczego jest równie ważne jak dbanie o serce czy wątrobę. Wielu z nas nie wie, do jakiego specjalisty udać się z takimi problemami.

Tutaj na ratunek przybywa nam dziedzina medycyny nazywana proktologią, zajmuje się ona chorobami związanymi z tylną, dolną częścią ciała.

Kim jest proktolog?

Jest to lekarz specjalizujący się w chorobach dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Należą do niego kanał odbytu, odbyt oraz odbytnica. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo niebezpieczne może być bagatelizowanie bolesnych objawów ze strony odbytu. Ta część naszego ciała narażona jest na wiele chorób, do których możemy zaliczyć: nowotwór jelita grubego, nietrzymanie stolca czy wrzody. Nieleczone, mogą prowadzić do poważnych powikłań, a nawet do śmierci.

Czym zajmuje się proktolog?

Leczy i pomaga zapobiegać przedstawionym chorobom. Przeprowadzając z pacjentem wywiad na temat jego stylu życia, regularności posiłków, siedzącego trybu pracy oraz chorób przebytych w rodzinie, zdobywa wiedzę o niebezpieczeństwach, które mogą wystąpić. Następnie za pomocą palca dokonuje badania odbytu i odbytnicy, jest to badanie per rectum. Na samą myśl o takim badaniu czujemy się nieswojo, należy jednak pamiętać, że jest ono bardzo potrzebne i skuteczne, a dla lekarza jest normalną czynnością zawodową. Po tym lekarz zleca dalszą diagnostykę lub podaje diagnozę. Dalsze leczenie związane jest z dolegliwościami oraz stopniem zaawansowania choroby. Wiele przypadłości leczonych może być farmakologicznie. Inne należy usunąć chirurgicznie, najbardziej rozbudowane jest leczenie nowotworów. Bardzo często proktolog sam wykonuje drobne zabiegi chirurgiczne lub jest konsultantem podczas poważnych operacji.

Kiedy wybrać się do proktologa?

Czerwona lampka powinna się nam zapalić, gdy pojawią się jakiekolwiek dolegliwości ze strony ostatniej części układu pokarmowego. Nie należy bagatelizować objawów, gdy:

– towarzyszy nam ból podczas oddawania stolca
– czujemy świąd i pieczenie w okolicach odbytu
– zaobserwowaliśmy w kale śluz lub krew
– towarzyszą nam nawracające bóle brzucha
– mamy uczucie niepełnego wypróżnienia
– mamy problem z gazami oraz wzdęciami

Często drobny dyskomfort można szybko wyleczyć, natomiast odkładanie wizyty może prowadzić do poważnych skutków. Skierowanie do specjalisty otrzymamy od lekarza rodzinnego.

Aby dowiedzieć się więcej o pracy proktologa, zapraszamy na stronę internetową www.wrosinski.pl. Znajdują się tam istotne informacje na temat proktologii oraz obszerny opis wszystkich chorób, jakie mogą wystąpić w ostatniej części układu pokarmowego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here