alkoholik

Długotrwałe nadużywanie napojów wysokoprocentowych zawsze grozi wystąpieniem różnych negatywnych objawów. Niektóre z nich są słabsze, inne silniejsze. Jednym z poważniejszych skutków alkoholizmu bywa jednak polineuropatia alkoholowa, która może dotykać aż 30% osób uzależnionych od alkoholu. Chorobę tę można oczywiście leczyć, ale zanim się to uczyni, należy lepiej się z nią zapoznać. W takim razie czym jest polineuropatia alkoholowa, jakie są jej objawy i jak można ją leczyć?

Na polineuropatię alkoholową składa się cały zespół różnorodnych objawów klinicznych. Przyczyną ich występowania jest uszkodzenie nerwów obwodowych. Zazwyczaj tylko kilka nerwów ulega uszkodzeniu, jednakże już w takiej sytuacji dochodzi do nieprawidłowego działania mózgu i całego układu nerwowego. Chorobę powoduje nadmierne nadużywanie alkoholu. Wskutek tego nerwy obwodowe przestają prawidłowo działać i nie radzą sobie z normalnym dla nich przesyłaniem impulsów. Ale warto tu zauważyć, że polineuropatia nie zawsze jest skutkiem długotrwałego spożywania alkoholu. Chorobę tę może wywołać nawet cukrzyca. Jeżeli jednak mówimy o polineuropatii alkoholowej, mówimy o chorobie, którą wywołuje tylko i wyłącznie alkohol.

W momencie, gdy chociażby kilka nerwów obwodowych ulegnie uszkodzeniu, dochodzi do różnych niepokojących objawów związanych z zaburzeniami ruchu oraz zaburzeniami czucia. Jakie są główne objawy polineuropatii alkoholowej? Tym najbardziej charakterystycznym i typowym dla choroby jest parestazja. Chory ma wrażenie, jak gdyby po jego ciele chodziło stado mrówek. Parestazja objawia się też uczuciem pieczenia bądź ucisku. Innymi objawami polineuropatii alkoholowej są: nadwrażliwość na różnego rodzaju bodźce (hiperalgezja), odczuwanie silnych dolegliwości bólowych bez konkretnego powodu, drżenia mięśni, skurcze mięśni, problemy z czuciem głębokim, niedowłady kończyn dolnych, a także owrzodzenia. Czasami polineuropatia uszkadza również włókna anatomiczne, co z kolei prowadzi do zaburzenia pracy różnych narządów. W takim przypadku do objawów choroby można doliczyć jeszcze podwyższenie się ciśnienia tętniczego, biegunki bądź zaparcia oraz przyspieszoną pracę serca.

Jeżeli chorobę wywoła alkoholizm, w pierwszej kolejności należy zająć się leczeniem uzależnienia. Samo leczenie polineuropatii alkoholowej zakłada natomiast łagodzenie objawów fizycznych. W jego trakcie chorzy zazwyczaj stosują różne środki przeciwbólowe, ale też suplementują witaminy z grupy B, które są odpowiedzialne za prawidłową pracę układu nerwowego.

Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/polineuropatia-alkoholowa-czym-jest-przyczyny-objawy-i-leczenie/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here