Soczewki kontaktowe są bardzo skutecznym i komfortowym sposobem na skorygowanie rozmaitych wady wzroku. Co więcej umożliwiają dowolną zmianę koloru oczu. Soczewki mogą różnić się kształtem, mocą optyczną, a także trybem noszenia. Jakie soczewki wybrać dla siebie? Jaka jest różnica pomiędzy soczewkami jednodniowym i i miesięcznymi? Odpowiadamy!
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/rodzaje-soczewek-kontaktowych-czym-sie-kierowac-przy-ich-wyborze/
Soczewki kontaktowe – czym są?
Soczewka kontaktowa jest cienką, zaokrągloną soczewką umieszczoną na filmie łzowym pokrywającym powierzchnię oka. Soczewka jest naturalnie przezroczysta, chociaż często zostaje lekko zabarwiona, żeby ułatwić użytkownikowi jej zakładanie i zdejmowanie. Na rynku istnieją również soczewki zmieniające kolor oczu. Obecnie dostępne są soczewki twarde i miękkie. Większość osób nosi ten drugi rodzaj soczewek, ale jeszcze nie tak dawno w soczewki kontaktowe były dmuchane ze szkła.
Rodzaje soczewek kontaktowych
Pomimo tego, że soczewki kontaktowe wykorzystywane są głównie do korekty wzroku, dostępne są również te do celu wyłącznie kosmetycznych. Kolorowe soczewki kontaktowe mogą podkreślić lub całkowicie zmienić barwę oczu, podczas gdy soczewki używane jako akcesoria do kostiumów pozwalają na stworzenie efektów specjalnych, które można zobaczyć na ekranach kin.
Wszystkie soczewki kontaktowe są wyrobami medycznymi, które podlegają nadzorowi amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków. Zarówno w przypadku korekcyjnych, jak i kosmetycznych soczewek wymagana jest recepta, ponieważ nie często powikłania taki jak infekcje czy stany zapalne mogą prowadzić do utraty wzroku lub ślepoty.
Jednodniowe czy miesięczne – które soczewki wybrać?
Istnieją soczewki jednorazowe, które mogą być noszone jedynie przez jeden dzień, a także soczewki wielokrotnego użytku. Soczewki jednodniowe są silikonowymi, o bardzo delikatnej strukturze produktami. Soczewki te są bardzo miękkie, doskonale nawilżają oko oraz mają wysoki współczynnik przepuszczalności, dlatego ich noszenie jest niezwykle kontaktowe. Należy jednak zakładać jest bardzo dużą ostrożnością, ponieważ bardzo łatwy sposób można je uszkodzić.
Takie soczewki jednorazowe należy wyrzucić, po pierwszym założeniu i nie stosować ich ponownie. Soczewki jednodniowe są idealne dla osób, które korzystają z soczewek jedynie okazyjnie lub w przypadkach kiedy zachowanie odpowiedniej higieny oczu i soczewek jest utrudniony, na przykład podczas podróży. Soczewki o dłuższym trybie noszenia, czyli np. miesięczne, są bardziej wytrzymałe i można je zakładać wiele razy. Wykonane są one z soczewki silikonowo-hydrożelowe. Należy jednak pamiętać o ich dokładnym oczyszczeniu z osadów białkowych, przy pomocy specjalnego płynu do soczewek.
Zobacz też: http://www.apetini.pl/jak-lagodzic-dolegliwosci-zespolu-suchego-oka/