Jak wymienić olej?

Nadszedł taki okres w kalendarzu, w którym zwracamy na różne zjawiska szczególną uwagę. Może to być pierwszy płatek śniegu, przystrojony dom u sąsiada, albo opony zimowe w garażu, które powinny być już w użytku od jakiegoś czasu. Pamiętać jednak trzeba, że wejście w sezon zimowy wraz ze swoim samochodem nie kończy się wcale na odpowiednim ogumieniu.

Poniżej krok po kroku jak wymienić olej w samochodzie.

 1. Jak wymienić olej?Nie spiesz się. Znajdź odpowiedni rodzaj oleju pasujący specyfikacją do Twojego auta. Taką informację znajdziesz w Internecie, lub książce serwisowej/instrukcji obsługi auta.
 2. Ustal ile oleju musisz kupić (i gdzie?). Standardowe silniki potrzebują około 3,5 – 5 litrów oleju silnikowego. Zakup oleju na stacji benzynowej nigdy nie wychodzi korzystnie. Poleca się zrobić zakupy w sklepie motoryzacyjnym, lub hurtowni.
 3. Uzbrój się w podstawowe narzędzia! Klucz do odkręcania spustu pod miską olejową, lewarek, koziołki do zabezpieczenia samochodu w powietrzu to absolutne minimum!
 4. Nigdy nie wymieniaj oleju na gorącym silniku! Bez względu na to co mówią inni – odczekaj 30 minut po ostatnim zgaszeniu silnika i dopiero wtedy zacznij działać.
 5. Użyj lewarka, lub podnośnika do uniesienia przodu samochodu do góry, a następnie wejdź pod niego i ustal, w którym miejscu znajduje się miska olejowa.
 6. Podstaw w okolice spustu z miski olejowej pojemnik na zużyty olej, a następnie powoli odkręcaj śrubę spustową.
 7. Niech stary olej spłynie do wcześniej przygotowanego pojemnika.
 8. Jeżeli widzisz, że nic już w misce olejowej nie zostało – wkręć śrubę spustową z powrotem.
 9. Wyjdź spod samochodu, a następnie odkręć korek wlewu oleju silnikowego i wlej ilość rekomendowaną przez producenta.
 10. Jeżeli nie wiesz ile dokładnie masz wlać – kontroluj w odstępach 5 minutowych sytuację poprzez bagnet do sprawdzania poziomu oleju w silniku. Po dolaniu płynu zakręć korek.
 11. Na pytanie: „Jak wymienić olej?” odpowiadaj: „Potrzymaj mi napój i patrz jak to się robi!”. Znajomi Cię pokochają.
[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here