Jak odnowić boazerię?

W starym budownictwie często można było spotkać ściany pokryte boazerią. Kiedy spotykamy takie zjawisko, pod boazerią możemy liczyć się ze wszystkim. Bardzo często ściany, które są pokryte boazerią pod spodem, okazuje się że nie są nawet wygipsowane. Albo po prostu tak już zniszczone, że oderwanie boazerii kończy się całkowitym remontem. Trzeba wtedy skuwać stary tynk, zazwyczaj odgrzybić lub zastosować inne bardzo drastyczne techniki. Jest na to lepszy sposób. Taką starą boazerię, można przecież odnowić i cieszyć się pięknym wnętrzem.

Teraz sporo osób urządza wnętrze w stylu skandynawskim. W takim wnętrzu boazeria na ścianach będzie się świetnie sprawdzała, dając jeszcze lepszy efekt temu stylowi. Ale jak odnowić boazerię, tak by wyglądała ona estetycznie i jakby była nowa. Odpowiedź jest tylko jedna, czeka nas sporo pracy, ale efekt końcowy na pewno ją wynagrodzi.

Jak odnowić boazerię?

Jak odnowić boazerię?Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić na pewno jest oczyszczenie boazerii. To znaczy zeszlifowanie starego lakieru jakim była ona zabezpieczona. Możemy to zrobić za pomocą papieru ściernego, zamocowanego na drewnianym klocku. Zajmie to trochę czasu i pochłonie sporo sił, więc warto zaangażować do tego większą ilość osób. I tak deseczka, po deseczce szlifujemy wszystkie sztuki. Po zeszlifowaniu sprawdzamy, czy wszystkie deski są stabilnie zamontowane. Jeśli nie to poprawiamy, by boazeria była stabilna. Jeśli chcemy uzyskać efekt drapowanego drewna, szczotką drucianą, przeciągamy wszystkie deski. Każda inaczej, by efekt był naturalny.

Tak przyszykowaną, matową boazerię możemy pomalować białą lub popielatą farbą do drewna. Zaimpregnowanie deski w ten sposób nadaje jej świeżości. Warto zakupić farbę matową i taką, by prześwitywały sęki na naszych deskach. Dzięki temu osiągniemy piękny, naturalny wygląd. Taka odświeżona boazeria nie powinna być już lakierowana. Lepiej, by była matowa wtedy wygląda bardziej stylowo. Teraz czekamy, aż wszystko przeschnie i możemy wieszać ozdoby, ramki na zdjęcia, kinkiety i inne dekoracje. Efekt uzyskany będzie cieszył oko jeszcze parę lat.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here