Jak myć zęby

Podstawowym zabiegiem, jaki wykonujemy codziennie co najmniej 2 razy dziennie jest higiena jamy ustnej. Jest to czynność, którą uczą nas już od najmłodszych lat.
Najpierw pomagają nam rodzice, później sami zaczynamy stawiać pierwsze kroki w tej kwestii, a następnie nabywamy takiej wprawy, że wykonujemy to automatycznie. Co jednak nie znaczy, że wykonujemy to prawidłowo.

Wydawać by się mogło, że jest to taka prosta sprawa, a jednak nie do końca. Należy myć zęby, płukać jamę ustną i nitkować zęby.

Wszystko logiczne, ale jak myć zęby?

Na pewno nie ruchem poziomym z dużym naciskiem, jak to często robimy.
Prawidłowa metoda mycia zębów jest banalnie prosta, jednak wymaga poświęcenia trochę więcej czasu. Zęby należy myć delikatnym ruchem kolistym, a następnie wymiatać z przestrzeni między zębowych resztki jedzenia. Od dołu do góry, od góry do dołu.
Te ruchy należy powtórzyć po każdej stronie naszych zębów, od strony zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Jednak przy myciu zębów przednich szczoteczkę musimy ułożyć w pozycji pionowej, gdyż inaczej nie wyczyścimy zębów poprawnie.

Jak myć zębyPo wykonaniu takiego zabiegu, możemy w łatwy sposób sprawdzić czy nasze zęby są umyte. Wystarczy językiem dotknąć powierzchni zębów, jeśli jest ona gładka to zęby są dokładnie umyte, jeśli jednak czujemy chropowatość, musimy czynność powtórzyć lub następnym razem bardziej się przyłożyć.

Jeśli przez całe lata źle myliśmy zęby, nie spodziewajmy się, że ta metoda od razu będzie wygodna. Na początku może sprawiać trochę problemów, ponieważ trzeba pozbyć się złego nawyku. Przy odrobinie cierpliwości i sumienności i ten sposób wejdzie nam w krew.
Sprawę dodatkowo ułatwi odpowiedni dobór szczoteczki do zębów.

Na rynku dostępnych jest ich wiele. Począwszy od zwykłych manualnych, czy z dużą ilością miękkiego włosia, po automatyczne. Ostatnio polecanym na rynku produktem jest szczoteczka soniczna, która ułatwia wyczyszczenie przestrzeni między zębowych oraz zębów wzdłuż linii dziąseł, o których tak często zapominamy.

Pamiętajmy jednak, że nawet najlepsza szczoteczka, pasta czy metoda nie zapewni nam zdrowych i pięknych zębów na całe lata. Należy regularnie o nie dbać oraz odwiedzać gabinety dentystyczne, które naprawią ubytki, oczyszczą zęby z osadu, kamienia czy pomogą naszym zębom w inny odpowiedni sposób.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here