Nietrzymanie moczu u kobiet jest poważnym problemem, którego nie należy lekceważyć. Aby pozbyć się tej przykrej dolegliwości, można skorzystać ze skutecznych i małoinwazyjnych zabiegów. Co wybrać?
Do nietrzymania moczu dochodzi wskutek osłabienia mięśni dna miednicy, czyli inaczej mięśni Kegla. Najczęściej ma to miejsce u kobiet po wielokrotnych porodach, w podeszłym wieku, u osób otyłych, z przewlekłymi infekcjami układu moczowo-płciowego czy też po operacjach tego układu.
Dzisiaj leczenie nietrzymania moczu jest jednak możliwe i przynosi świetne efekty bez wysokiego ryzyka. Jaki zabieg na nietrzymanie moczu warto wybrać?
Laserowe leczenie nietrzymania moczu
To prosty zabieg na nietrzymanie moczu, który polega na obkurczeniu i wzmocnieniu ścianek pochwy, a także miejsca ujścia cewki moczowej. Laser stymuluje wtedy produkcję kolagenu.
Laseroterapia MonaLisa Touch to skuteczna metoda na nietrzymanie moczu zabieg jest przy tym krótki i małoinwazyjny. Pacjentka może od razu po jego wykonaniu powrócić do codziennych czynności.
Wstrzyknięcie okołocewkowe
W tym przypadku leczenie nietrzymania moczu polega na zastosowaniu specjalnej substancji wypełniającej, która wstrzykiwana jest w okolice cewki moczowej, aby zapewnić jej lepsze podparcie.
W rezultacie tego zabiegu dochodzi do uzyskania prawidłowego kąta nachylenia cewki, a tym samym do likwidacji wycieku moczu.
Wstrzyknięcie botoksu – toksyny botulinowej
Botoks to substancja, która znalazła szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. Toksyna botulinowa sprawdza się również w leczeniu nietrzymania moczu, w tym przede wszystkim u pacjentów, u których zdiagnozowano nadreaktywność pęcherza moczowego, co objawia się naglącym parciem.
Zabieg na nietrzymanie moczu polega wówczas na wstrzyknięciu w ściany pęcherza moczowego toksyny botulinowej, która zmniejsza nadmierne skurcze pęcherza, a tym samym zmniejsza mimowolny wyciek moczu.
Zabiegi z użyciem taśm
Ten przynoszący bardzo dobre rezultaty na nietrzymanie moczu zabieg polega na wszczepieniu w okolice cewki moczowej specjalnych taśm, na przykład taśmy typu Mini Sling, która zapewnia właściwe podtrzymanie dla cewki i eliminuje problem nietrzymania moczu.
Leczenie nietrzymania moczu z wykorzystaniem taśm wymaga wykonania krótkotrwałego znieczulenia ogólnego. Pacjentka po zabiegu może jeszcze tego samego dnia udać się do domu.