Obróbka drewna - najważniejsze informacje i polecane narzędzia

Od tysięcy lat drewno ma wielkie znaczenie w wielu dziedzinach życia. Możliwości jego wykorzystania są niezwykle rozległe. Jednak aby móc w pełni z niego korzystać potrzebna jest odpowiednia obróbka. Jest to ciężka praca, wymagająca siły i precyzji, dlatego bardzo ważne jest wybranie odpowiednich narzędzi, które w tym pomogą.

Rodzaje obróbki drewna

Mówiąc o obróbce drewna, warto bliżej przyjrzeć się jej poszczególnym rodzajom. Obecnie najbardziej popularna jest obróbka przemysłowa. Polega ona na wykorzystaniu wielu różnych maszyn i automatów, aby osiągnąć pożądany efekt. Dzięki obróbce przemysłowej możliwe jest zadbanie o wszelkie, nawet najdrobniejsze detale i elementy. Jest to bardzo wydajna technika. Najczęściej wykorzystuje takie metody jak:

  • toczenie,
  • frezowanie,
  • gięcie.

Kolejnym rodzajem obróbki drewna jest obróbka ręczna. Jest to najstarsza praktyka, jednak w dzisiejszych czasach stosowana głównie w przypadku wyrobu elementów sztuki użytkowej czy rzemiosła artystycznego. Pozwala na obrobienie bardzo małych elementów, których nie podrobią nawet najlepsze maszyny.

Warto wspomnieć także o chemicznej obróbce. W przeciwieństwie do obróbki przemysłowej i ręcznej, ta nie ma bezpośredniego wpływu na kształt drewna. Celem obróbki chemicznej jest oddzielenie od tworzywa celulozy, kalafonii itd. i dalsze ich obrabianie. Obróbką chemiczną nazywa się także malowanie, impregnowanie, lakierowanie, które ma zabezpieczyć wyroby z drewna, przed niszczącym wpływem czynników zewnętrznych.

Wybór narzędzi do obróbki

Na rynku można znaleźć bardzo dużo narzędzi do obróbki drewna, produkowanych przez różne firmy. Jednak liderem, z największym doświadczeniem i sukcesami na koncie jest firma Holzkaft. Doskonali się ona nieustannie i wprowadza na rynek coraz to nowe maszyny, które świetnie sprawdzają się zarówno w przedsiębiorstwach jak i u osób prywatnych. Firma Holzkaft stara się wychodzić na przeciw potrzebą wszystkich swoich klientów i czerpie dużo inspiracji z ich opinii. Maszyny proponowane przez nich są bezpieczne, świetnie spełniają swoje zadanie i wykorzystują najnowsze technologie.

W ofertach sklepów można znaleźć m.in. różne modele pilarek tarczowych. Nadają się one do cięcia drewna w każdych warunkach. Można wyróżnić większe pilarki budowlane, które charakteryzują się solidną konstrukcją i świetnie nadają się do przecinania większych kawałków drewna. Dostępne są też pilarki formatowe. Ciekawym rozwiązaniem jest pilarka tarczowa z bezpośrednim napędem HWSE 700K. Charakteryzuje się ona najlepszymi parametrami, dzięki zamkniętemu obszarowi piłowania, znacznie zwiększa bezpieczeństwo użytkowania.

W obróbce drewna znacznie mogą pomóc także frezarki do drewna. Są one wyposażone w blaty żeliwne, stoły boczne i inne dodatkowe elementy. Warto zdecydować się na Dwustronną frezarkę do obrzeży KF 3 740W. Pozwala ona na bardzo precyzyjną obróbkę drewna oraz innych materiałów. Jest to niezwykle trwałe, bezpieczne i profesjonalne urządzenie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here