Jak zrobić animacje?

Grafika komputerowa to temat pociągający coraz większą liczbę osób. Na uczelniach pojawiają się dedykowane jej kierunki, liczne kursy internetowe zapraszają do siebie uczestników. Choć dziedzina ta ma wiele oblicz, jednym z najpopularniejszych zdecydowanie pozostaje animacja. Polega ona na wprawianiu w ruch licznych kształtów, sylwetek czy postaci. Można ją wykonać nie wiele sposobów, na przykład rysując klatki ręcznie lub przy użyciu specjalnego oprogramowania. Pierwsi twórcy animacji rysowali każdą klatkę jedna po drugiej, a następnie szybko wprawiali je w ruch przed obiektywem kamery. Obecnie dysponujemy zaawansowaną technologią obróbki obrazu, która pozwala na przekształcanie ruchu aktorów na animacje modeli.

Animacje mogą być dwuwymiarowe, lub trójwymiarowe. Również tworzenie dwuwymiarowych animacji jest znacznie prostsze niż kiedyś, ze względu na dostępność takich narzędzi jak tablety graficzne czy specjalne programy automatyzujące pewne czynności lub ułatwiające animowanie poprzez obsługę warstw, „onion skin” lub inne narzędzia.

Osoby wiedzące jak zrobić animacje są rozchwytywane na rynku pracy, ponieważ wiedza ta przydaje się w bardzo wielu dziedzinach

Jak zrobić animacje?Animatorów poszukują zarówno studia filmowe jak Disney czy Pixar, ale też studia tworzące gry czy liczni twórcy niezależni. Coraz liczniej powstają na Youtubie lub podobnych serwisach kanały tworzące samodzielne produkcje animowane. Niezależnie od ich stylu graficznego zdobywają rzesze fanów.

Rynek gier oraz filmów nieustannie się powiększa, a co za tym idzie, zatrudnienie w tym sektorze może znaleźć coraz więcej osób. Dla wielu z nich jest to marzenie z dzieciństwa – bardzo wiele dzieci marzyło o tym, aby móc tworzyć gry komputerowe lub filmy animowane. Również zarobki są na satysfakcjonującym poziomie, ze względu na długi czas, jaki poświęcić trzeba na naukę tego fachu. Tworzenie własnych animacji jest bardzo satysfakcjonujące, choć wymaga dużo cierpliwości i samozaparcia. Efekty jednak często są tego warte, zarówno pod kątem zarobkowym, jak i samorealizacji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here