Jak wygląda ugryzienie pająka?

Arachnofobia to popularny lęk przed pająkami. O ile jadowite okazy dużych rozmiarów występujące w tropikach wywołują uzasadniony strach, to jednak niewielkie gatunki występujące w Polsce nie powinny nas przerażać. Przede wszystkim, pająki same z siebie nie atakują i zachowują się agresywnie w stosunku do ludzi tylko w samoobronie.

Jak wygląda ugryzienie pająka?Najpopularniejszy gatunek tych organizmów występujący w naszym kraju to Kątnik Domowy. Jak sama nazwa wskazuje, pająki te zazwyczaj tkają pajęczyny w ciemnych kątach naszych domostw. Są brązowo-szare i posiadają zygzakowaty wzór na odwłoku. Kątniki dzielą się wedle rozmiarów na dwie zasadnicze odmiany- Kątnik Mniejszy ( tułowie ma długość 0,6 cm-1 cm + owłosione odnóża) oraz Kątnik Większy (do 2 cm, a po dodaniu nóg nawet 8 cm!). Czasami jednak, przez przypadek, naruszymy przestrzeń prywatną pająka i dojdzie do nieprzyjemnej konfrontacji. Polskie pajęczaki co prawda są jadowite, jednak zazwyczaj nie jest on groźny dla ludzi, nawet dla małych dzieci.

Jak wygląda ugryzienie pająka?

Zacznijmy od tego, że mniejsza odmiana Kątnika nie jest w stanie przebić skóry człowieka. Jeżeli jednak zaatakuje nas większy pająk, ślad po ugryzieniu będzie przypominał ten po spotkaniu z trzmielem. Ranki są tak blisko siebie, że zlewają się w jedną. Wbrew mitom, które wokół niego narosły, ugryzienie pająka nie wyróżnia się niczym nadzwyczajnym. Trzeba odkazić naruszone miejsce (na przykład octeniseptem), zaś by złagodzić obrzęk i odczyn zapalny można posmarować ranę maścią.

Do lekarza należy udać się, jeżeli ranka się nie goi i opuchlizna nie ustępuje. Możliwe, że to objaw uczulenia więc nie warto zwlekać i należy działać szybko W przeciwnym razie tak błaha sprawa rozdmucha się i być może poważnie zaszkodzi naszemu zdrowiu. Nie powinniśmy zabijać pająków, ponieważ są one bardzo pożyteczne- likwidują nieznośne owady pokroju much lub komarów. Bez nich poważnie ucierpiałby nas ekosystem. Nie taki diabeł straszny jak go malują, a pajączki nie są winne swojemu wyglądowi.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here