Dermatologia i jej dziedziny

Dermatolog jest lekarzem, który zajmuje się rozpoznawaniem chorób skórnych oraz wdrażaniem odpowiedniego leczenia. To doświadczony specjalista, który w dziedzinie dermatologii jest profesjonalistą.

Dziedziny dermatologii

Dermatologia dzieli się na dwie specjalności; dermatologię kliniczną i doświadczalną. Dermatologia kliniczna skupia się przede wszystkim na diagnozowaniu chorób skórnych i ich leczeniu. Dermatologia doświadczalna natomiast specjalizuje się w badaniach skóry, jej struktury i funkcji, które pełni. Istnieje także kilka innych specjalizacji z tego zakresu, które dotyczą danego obszaru. W tym przypadku wyróżnić można; kosmetologię – odnoszącą się do poprawy wyglądu skóry dzięki zabiegom kosmetycznym, wenerologię – związaną z chorobami przenoszonymi drogą płciową, dermatologię dziecięcą – dotyczącą chorób skórnych u najmłodszych pacjentów, medycynę estetyczną – związaną z ochroną przed procesem starzenia skóry.

Wykonywane badania

Dermatolodzy mają za zadanie wykonanie szeregu badań, pomagających w postawieniu diagnozy. Na początku lekarz po prostu ogląda zmiany skórne, później przeprowadza dokładniejsze badanie z użyciem dermatoskopu. To sprzęt posiadający lampę, która powiększa dany kawałek skóry (podonie jak lupa). Ta metoda znajduje zastosowanie głównie w kontroli znamion wszelkiego rodzaju. W przypadku grzybicy dermatolog zaleca badanie mikrobiologiczne, natomiast w przypadku chorób wywołanych przez bakterie, konieczny jest wymaz ze skóry pacjenta. Jeśli chodzi o alergiczne zmiany, lekarz zazwyczaj kieruje na testy alergiczne lub daje przekaz do alergologa. Może także zlecić wykonanie badań krwi i określenie poziomu hormonów (np. zmiany trądzikowe).

Zdrowie skóry jest bardzo ważne

Pamiętajmy o tym, że wszelkie zmiany skórne mogą być objawem poważniejszej choroby. Warto zatem skorzystać z pomocy dermatologa, który określi podłoże zmian na skórze i wdroży odpowiednie środki leczenia. Nie należy samemu korzystać z niesprawdzonych kremów i maści – pomoc lekarza jest w tym przypadku niezbędna. Lekarz podpowie, jak dbać o skórę i jakich preparatów używać.

Dermatologia jest gałęzią medycyny, która dotyczy zmian skórnych wszelkiego typu. Specjalistą w tej dziedzinie jest dermatolog, który zleca szereg badań i wdraża leczenie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here