Spacerem po Warszawie: Świętokrzyska

Ulica Świętokrzyska znajduje się w ścisłym centrum Warszawy, łącząc ulicę Mikołaja Kopernika z Rondem ONZ. Mieszczą się przy niej między innymi stacja metra Świętokrzyska oraz stacja Rondo ONZ. Liczy sobie zaledwie 1,5 km.

Historia ulicy Świętokrzyskiej

Historia ulicy Świętokrzyskiej zaczyna się około 1770 roku, kiedy nazwa została potwierdzona urzędowo i pochodzi od Kościoła Świętego Krzyża.

Zanim jednak to nastąpiło, ulica oczywiście już istniała, a przy niej, zwłaszcza w początkowym okresie, drewniana zabudowa. Została ona zniszczona w czasie potopu szwedzkiego (1656). W XVIII wieku ulica została wybrukowana, a w czasach Królestwa Polskiego wzniesiono przy niej dwupiętrowe kamienice.

Na przełomie XIX i XX wieku ulica Świętokrzyska była przede wszystkim znana z handlu starymi książkami i drukami, gdyż działało tutaj kilka antykwariatów. Ulica była w tamtym czasie wąska i nie kursowała nią komunikacja miejska.

W latach 20-tych przy skrzyżowaniu z Jasną wzniesiono gmach PKO (Pocztowej Kasy Oszczędnościowej), który w niedługim czasie został rozbudowany.

II Wojna Światowa przyniosła Świętokrzyskiej duże zniszczenia, najpierw w 1939 roku, a następnie w 1944, po upadku powstania warszawskiego. W walkach uczestniczył również budynek PKO, mieszcząc między innymi Sztab Komendy Okręgu Warszawa Armii Krajowej.

Dopiero po II wojnie światowej, podczas odbudowy stolicy, wydłużono i poszerzono Świętokrzyską, dzięki czemu stała się jedną z najważniejszych arterii Warszawy. Wzniesiono przy niej wiele istotnych dla stolicy budynków, między innymi Gmach Narodowego Banku Polskiego. Z kolei od strony Placu Defilad usytuowano tereny zielone, nazywane dziś Parkiem Świętokrzyskim.

Ważne miejsca

Ze względu na swoje położenie w Śródmieściu, ulica Świętokrzyska odgrywa istotną rolę w zabudowie całego miasta. Znajdują się przy niej między innymi takie obiekty jak Pałac Staszica, Pałac Zamoyskich, czy Warszawski Szpital Dziecięcy.

Jednym z miejsc, które warto odwiedzić, będąc w tej okolicy, jest Pomnik Granic Getta, jeden z 22 umieszczonych w całej Warszawie. Pokazują one najdalej wysunięte punkty warszawskiego Getta, obejmującego ogromny obszar Woli i Śródmieścia. Tablice-pomniki zostały wzniesione tam, gdzie podczas wojny znajdowały się takie punktu jak bramy, ważne budynki dla mieszkańców getta czy kładki, przerzucone nad ulicami.

Tablica na ulicy Świętokrzyskiej znajduje się na Skwerze mjr. Bolesława Kontryma „Żmudzina”. To właśnie w tym miejscu w latach 1940-1941 pomiędzy posesjami biegła granica południowej części getta. W 1941 roku została ona przesunięta na zachód, w kierunku ulicy Bagno.

Inicjatorami powstania tych pamiątkowych tablic byli między innymi pracownicy Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz Stołeczny Konserwator Zabytków.

O większej ilości podobnych, ważnych inicjatyw, wydarzeń historycznych i współczesnych, czy o ludziach z nimi związanych przeczytać można na stronie Kurier Warszawski. Serdecznie zapraszamy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here