Jaki żwirek dla kota wybrać

Decydując się na kupno lub adopcję kota mieszkającego w domu, trzeba mu zapewnić dostęp do kuwety. Nawet jeżeli zwierze będzie cieszyć się także możliwością wychodzenia na zewnątrz, warto wygospodarować osobne miejsce wewnątrz, gdzie będzie mogło załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Od wielu lat opiekunowie zastanawiają się, co lepiej wybrać – żwirki silikonowe, drewniane czy bentonitowe? To trzy rodzaje żwirków dostępne w popularnych sklepach zoologicznych. Warto wiedzieć, na który typ się zdecydować. Szczególną uwagę dzisiaj poświecimy właśnie żwirkowi silikonowemu, ponieważ to on cieszy się największą popularnością.

Żwirek silikonowy – wady i zalety

Żwirek stosuje się w kuwecie z kilku powodów, jednak jednym z najważniejszych z punktu widzenia opiekuna jest to, żeby ograniczał wydzielane nieprzyjemnych zapachów. Dostępny powszechnie w sklepach żwirek silikonowy występuje w formie niewielkich granule, które przypominają wyglądem plastikowe lub szklane kuleczki. W dotyku można mieć wrażenie obcowania z tworzywem sztucznym, jednak jest on w pełni bezpieczny dla kota oraz dla człowieka. Żwirki silikonowe pochłaniają mocz i gromadzą odchody, dzięki czemu znacznie łatwiej można czyścić kuwetę. Jego istota działania znacząco różni się od innych popularnych żwirków – drewnianych czy bentonitowych. Kuleczki silikonowe w kontakcie z cieczą nie zbrylają się do postaci większych grudek, tak jak to się dzieje w innych żwirkach. Tworzywo silikonowe nie wymaga systematycznego usuwania, wystarczy regularnie usuwać całą zawartość kuwety, w momencie kiedy nie jest już w stanie pochłaniać więcej moczu. To niezwykle wygodne rozwiązanie szczególnie dla osób, które nie chcą poświęcać dużo czasu na sprzątanie, a jednocześnie zależy im na komforcie swojego kota.

Żwirki silikonowe – co jeszcze warto wiedzieć?

Jedną z zalet żwirków silikonowych jest możliwość wyrzucania go do toalety. W odróżnieniu od żwirku bentonitowego i drewnianego, kuleczki silikonowe nie zbrylają się ani w przy kontakcie z moczem kota, ani z wodą w toalecie. Można go więc spuszczać w toalecie bez ryzyka problemów. Niestety ma on także swoje wady – nie każdy kot lubi korzystać z tego rodzaju żwirku. Wynika to jedynie z indywidualnych preferencji zwierzaka, dlatego najlepiej jest spróbować samodzielnie i poczekać na reakcję pupila. Co więcej, żwirek silikonowy jest dość drogi, dlatego trzeba zastanowić się przed podjęciem decyzji. Niektóre osoby mają również wątpliwości do wyglądu, jednak schowane w zamykanej kuwecie kuleczki silikonowe nie sprawiają większego problemu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here