Jaki akumulator do samochodu

Zima jest trudnym czasem dla kierowców. Często borykają się oni wtedy z typowymi zimowymi usterkami samochodów. Najczęściej spotykane to zamarznięte zamki (zwłaszcza w nieco starszych autach), szyby zaparowane od środka (jeśli przeoczymy wymianę filtra kabinowego) czy rozładowany akumulator.

Jeśli rozładuje się bateria w naszym samochodzie, nie uruchomimy silnika, często nie działa też mechanizm centralnego zamka czy alarm. Jeśli spotka nas ta usterka warto wiedzieć co nieco o naszym aucie oraz samym akumulatorze, jaki został zastosowany. Pomoże nam to odpowiedzieć na pytanie jaki akumulator do samochodu wybrać?

Jaki akumulator do samochodu?

Jaki akumulator do samochoduOgniwo cechuje się kilkoma parametrami, które musimy uwzględnić podczas wymiany. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na napięcie akumulatora. W samochodach osobowych stosuje się głównie baterie o napięciu 12 V. Zastosowanie ogniwa o napięciu 24 V (stosowanych głównie w autach ciężarowych) będzie skutkowało zniszczeniem instalacji elektrycznej (wraz z urządzeniami) wskutek podania zbyt wysokiego napięcia. Drugim istotnym parametrem jest pojemność akumulatora. Wyrażana jest w amperogodzinach [Ah]. Wielkość ta podana jest przez producenta i ściśle dopasowana do modelu i silnika. Oczywiście mamy u pewne pole manewru, jednak nie powinniśmy zbyt mocno odchodzić od wartości sugerowanych. Za wysoka pojemność ogniwa sprawi, że alternator nie będzie w stanie go naładować, co będzie skutkowało dalszymi problemami z akumulatorem. Natomiast pojemność mniejsza niż zalecana może być bardzo niebezpieczna w użytkowaniu auta.

Alternator dostosowany do pojemności np. 80 Ah, który będzie współpracował z akumulatorem o pojemności 65 Ah będzie dostarczał zbyt wiele energii elektrycznej, co spowoduje grzanie baterii lub samego alternatora. Długotrwałe przegrzanie ogniwa może doprowadzić do pożaru. Kolejny bardzo istotny parametr to prąd rozruchowy, wyrażany w Amperach [A]. Parametr ten, jak sama nazwa wskazuje, jest bardzo istotny podczas rozruchu silnika. Nieco wyższy prąd rozruchowy nie powinien mieć negatywnego wpływu na auto. Znacznie gorzej wygląda sytuacja, kiedy prąd rozruchowy jest niższy niż zalecany przez producenta. Pojawiają się wówczas problemy z uruchomieniem silnika i bardzo szybkie starzenie się baterii, która jest nadmiernie eksploatowana.

Wybór akumulatora to ważna czynność w pielęgnacji auta. Warto więc zapoznać się z podstawowymi właściwościami baterii i wybrać ogniwo gruntownym zbadaniu sprawy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here