Jak sprawdzić grupę krwi

Wiele słyszy się o akcjach polegających na oddawaniu krwi, która zostaje później przekazana osobom potrzebującym transfuzji. Na czym właściwie polega przetoczenie krwi, jakie warunki musi spełniać dawca, a także dlaczego grupa krwi ma tak duże znaczenie?

Transfuzja krwi

Jak sprawdzić grupę krwiTransfuzja jest często jedynym ratunkiem dla pacjentów po wypadkach, którzy utracili dużą ilość owej cennej tkanki płynnej. Krew dawcy uzupełnia braki w organizmie biorcy. Oddać krew może każdy zdrowy człowiek, który ma ukończone 18 lat. Pobierana jest ona w specjalnie przystosowanych do tego autobusów podczas akcji organizowanych w różnych miastach w Polsce. Jednorazowo, pobierane jest około 300-400 mililitrów krwi- jej braki organizm uzupełnia w ciągu kilku tygodni. Kobiety mogą oddawać krew raz na cztery miesiące, w przypadku mężczyzn jest to raz na trzy miesiące. Największą rolę odgrywa grupa krwi. Określa się ją na podstawie badania obecności różnego rodzaju białek (antygenów) na powierzchni erytrocytów.

Jak sprawdzić grupę krwi?

Przyjęto określanie ich jako A, B, AB oraz 0. Dodatkowym uwarunkowaniem jest tak zwany czynnik Rh. Może być on dodatni lub ujemny (brak). Aż 85% Polaków posiada czynnik Rh, czyli ma oznaczenie Rh+, zaledwie 15%- Rh-. Zgodność grupy krwi oraz czynnika Rh jest nieodzowna w przypadku transfuzji. Gdyby „rodzaj” krwi przetoczonej nie był zgodny z typem białek biorcy, doszłoby do odrzucenia przeszczepu. Zlepianie się erytrocytów może doprowadzić do śmierci pacjenta. Jak sprawdzić grupę krwi? Wystarczy udać się do Ośrodka Zdrowia, tudzież szpitala na pobieranie krwi. Następnie należy upewnić się, czy w danym miejscu wykonanie badania jest możliwe oraz poznać cenę. Jeżeli decydujemy się na wykonanie oficjalnej krew karty (potrzebnej, jeżeli chcemy oddać krew) musimy się liczyć z kwotą rzędu około 200 złotych. Jeśli z kolei chcemy zaspokoić swoją ciekawość, badanie tylko dla naszej wiadomości kosztuje mniej więcej 35-40 złotych. Na koniec- pamiętajmy, że warto pomagać bliskim, ponieważ nigdy nie wiadomo, czy my w przyszłości nie będziemy potrzebowali ich pomocy…

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here