Jak prawidłowo myć ręce

Trwająca obecnie pandemia koronawirusa jest powodem do skrupulatnego zachowania higieny. Jednym z jej elementów jest regularne mycie rąk, co może ograniczyć ryzyko przeniesienia wirusów za pomocą dłoni. Ważne jest nie tyle samo mycie, ile technika i odpowiedni czas przeznaczony na tą czynność. Jak długo powinniśmy myć ręce? Czy zastosowanie środka myjącego z dozownika mydła lub też mydła w kostce jest wystarczające?

Odpowiednia technika

Aby dobrze oczyścić ręce z brudu, bakterii i wirusów nie jest ważny rodzaj mydła, lecz czas i technika. Zarówno zwykłe mydło, jak i to z dozownika, eliminuje zarazki z naszych dłoni w sposób mechaniczny, czyli ułatwia pozbycie się ich z powierzchni skóry. Dlatego też ze środków antybakteryjnych powinniśmy korzystać dopiero w sytuacji, gdy nie mamy dostępu do bieżącej wody. Lepszym wyborem od tradycyjnej kostki będzie mydło w płynie. Warto wybrać bezdotykowy dozownik mydła, a jeżeli już musimy skorzystać z przycisku, powinniśmy je aktywować łokciem. Kiedy pobierzemy mydło na zwilżone dłonie, należy wykonać każdą z poniższych czynności po 5 razy za pomocą jednej, a następnie drugiej ręki: pocieranie wewnętrznej części dłoni, pocieranie wnętrzem jednej dłoni o grzbiet drugiej, pocieranie wewnętrznych części dłoni z przeplecionymi palcami. Kolejne czynności to: pocieranie grzbietowej powierzchni palców jednej dłoni pod zagiętymi palcami drugiej; pocieranie kciuka jednej dłoni o wewnętrzną część drugiej dłoni za pomocą ruchu obrotowego, okrężne pocieranie opuszkami palców jednej dłoni w zagłębieniu drugiej. Na koniec należy dokładnie spłukać ręce pod bieżącą wodą oraz osuszyć je czystym ręcznikiem materiałowym lub też papierowym ręcznikiem. Kran należy zakręcić przez papierowy ręcznik, by uniknąć ponownego dotknięcia kurka. Po umyciu rąk możemy dodatkowo zdezynfekować je środkiem na bazie alkoholu, lecz nie jest to konieczne. Mimo, że cała procedura wydaje się dość skomplikowana, cały proces mycia rąk trwa ok. 15-30 sekund. Można w tym czasie np. recytować wiersz lub śpiewać piosenkę, które umilą wykonywanie czynności. Ważne, aby ręce myć w ciepłej wodzie.

Dezynfekcja

Czasami jesteśmy w takich sytuacjach, gdy dozownik mydła i bieżąca woda są dla nas nieosiągalne, np. w podróży. Dobrym rozwiązaniem jest wtedy użycie żelu albo płynu, który zawiera co najmniej 70% alkoholu etylowego, czyli spirytusu. Etanol we właściwym stężeniu skutecznie eliminuje bakterie, wirusy i grzyby. Ważne jest jednak to, by dezynfekcja była przeprowadzona starannie. Należy użyć co najmniej 3 ml żelu i wcierać go przez ok. 30 sekund w dłonie, wykonując te same czynności, gdy myjemy ręce, korzystając z dozownika mydła.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here